Niti dva mjeseca nakon izglasavanja dokapitalizacije Energa s 30 milijuna kuna, došao je novi pritisak na Gradsko vijeće Grada Rijeke. Ovaj se put od gradskih vijećnika očekivalo da prihvate 88 postotno jamstvo Grada za refinanciranje Energovih kreditnih zaduženja.
“Kao što sam bio protiv dokapitalizacije, glasovao sam i protiv davanja jamstva za reprogramiranje kredita ove gradske tvrtke. Ideja o pretvaranju kratkoročnih kreditnih obaveze u dugoročne jest jedini način da Energo sada ne ode u stečaj. No da ga se nije dokapitaliziralo već je trebao biti u stečaju. Grad ne bi imao uteg oko vrata, a stečajni upravitelj bi se pobrinuo da Energo konačno stane na svoje noge ili nestane zauvijek.” kazao je Davor Štimac, koji je na sjednici sudjelovao online.

Gradonačelnik Rijeke odgovoran je što je plašenjem da će građani ostati bez grijanja članove gradskog vijeća doveo u zabludu. Dokapitalizacijom je Grad postao većinski vlasnik pa bi u slučaju Energova stečaja morao plaćati njegove dugove. To se znalo i kad se zagovaralo dokapitalizaciju.
Energo i njegova uprava navikli su na poslovanje po modelu „kad zaškripi – pitaj Grad“. To je nedopustivo za trgovačko društvo. Niti je uprava Energa snosila odgovornost za gomilanje dugova niti će za gradska jamstva odgovarati sadašnji Gradonačelnik. On je svoju odgovornost već prebacio na Gradsko vijeće, a odlukom o davanju jamstava za reprogram kredita ovo je vijeće teret prebacilo na neki novi saziv.
I nikome ništa? Nije točno. Sve se opet svaljuje na grbaču poreznih obveznika. Bit će zanimljivo vidjeti koliko će vremena trebati proći da bi Energova uprava, ova ili neka slična, ponovo besramno pokucala na vrata gradske kase.